هفت درمان خانگی برای قارچ ناخن پا


علائم قارچ ناخن پا

احساس درد در انگشتان و ناخن پا و مواردی مانند التهاب، ورم، زردی و ضخیم شدن ناخن همگی از نشانه‌های قارچ هستند. یک علامت دیگر خرد شدن ناخن پا است که به دلیل غیر طبیعی بودن سطح pH پوست اتفاق می‌افتد. برای پیشگیری یا خلاص شدن از قارچ ناخن پا می­توانید از درمان های طبیعی زیر استفاده کنید:

1. روغن درخت چای

این روغن دارای خواص ضد قارچ و ضدعفونی‌کننده است. پس از تمیز کردن سطح شست پا از این روغن روی ناخن بمالید و بگذارید پوست و ناخن 10 دقیقه با آن خیس بخورد و سپس آن را پاک کنید.

2. جوش شیرین

جوش شیرین رطوبت اضافی انگشتان را خشک می‌کند و بوی بد پا را از بین می‌برد. آن را با آب مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را روی ناخن بمالید و پس از 10 دقیقه شستشو کنید.

3. آرد ذرت

این درمان خود دارای نوعی قارچ است که بدون آسیب به بدن قارچ‌های عفونی را از بین می‌برد. یک پیمانه آرد ذرت را با حدود 2 لیتر آب در یک لگن یا وان حمام مخلوط کنید و بگذارید یک ساعت بماند. سپس پاهای خود را برای نیم ساعت در آن بگذارید.

4. سرکه سفید یا سرکه سیب

سرکه کمی حالت اسیدی دارد و می‌تواند با متعادل کردن سطح pH پوست، قارچ‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد و از پخش شدن آن جلوگیری کند. مقدار یکسانی از سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و هر روز نیم ساعت پای خود را در آن بگذارید و سپس پا را کاملاً خشک کنید.

5. دهانشویه

دهانشویه به دلیل داشتن خواص ضدعفونی‌کننده می‌تواند باکتری‌ها و قارچ‌های پا را از بین ببرد. آن را با مقدار یکسانی سرکه ترکیب کرده و روزانه یک تا دو بار پاهای خود را برای 30 دقیقه در آن قرار دهید.

6. روغن اسطوخودوس

این روغن خاصیت ضدعفونی داشته و از حساسیت پوست جلوگیری می‌کند. مقداری پنبه آغشته به روغن را روزی چند بار روی انگشتان پا بمالید.

7. سیر

سیر دارای خواص ضد قارچ است. هر روز ترکیب روغن سیر یا سیر له شده با سرکه سفید را روی قسمت مورد نظر مالیده و آن را برای چند ساعت باند‌پیچی کنید.

 

مترجم: سعید لطفی