نه نکته برای نه گفتن به کودکتان


یکبار نه گفتن کافی است. شما در اولین نه گفتن باید سر سخت باشید بنابراین نیازی به تکرار نیست. از یک حالت صورت جدی استفاده کنید و دلیل نه گفتن‌تان را توضیح دهید.

نرم شدن یک اشتباه بزرگ است. چراکه کودکتان متوجه می‌شود با اصرار می‌تواند به خواسته‌اش برسد.

تنها نه گفتن کافی نیست باید دلیل آن را هم به گونه‌ای که کودک درک می‌کند، توضیح دهید.

بله گفتن می‌تواند به معنی نه باشد. نه شنیدن زیاد، توسط کودکان می‌تواند به روند پیشرفت زبان آنها صدمه بزند. بنابراین اگر کودک شما درخواست شیرینی می‌کند، پاسخ شما می‌تواند اینگونه باشد: "بله می‌تونی شیرینی رو بعد از شام بخوری"به این طریق کودک سازش را یاد می‌گیرد.

فریاد نزنید چراکه ضرر آن مانند تنبیه بدنی است و می‌تواند مشکلات اخلاقی و احساسی برای کودک به همراه داشته باشد و عزت نفس او را خراب کند یا باعث افسردگی‌اش بشود. در مقابل می‌توانید به صورت موقتی سکوت کنید. پس سعی کنید دوستانه و در آرامش با کودک ارتباط برقرار کنید.

درخواست‌های مصرانه نشانه خستگی هستند و شما با گفتگو با کودک و یا بازی کردن با او می‌توانید تمرکز او را به موضوع دیگری معطوف کنید.

به حریم کودک احترام بگذارید. کودکتان را جلوی دیگران شرمنده نکنید. او را به گوشه‌ای ببرید و به طور خصوصی دلیل نه گفتن را برای او توضیح دهید. در غیر این صورت او بی‌احترامی را از رفتارتان یاد گرفته و با شما همان برخورد را می‌کند.

همراه با نه گفتن، گزینه جایگزین ارایه دهید تا کودکتان حس نکند درخواستش رد شده است. برای مثال بگویید: "نه عزیزم نمی‌شه شکلات بخوری اما به جاش می‌تونی سیب بخوری."

امید بیهوده به کودک ندهید. برای مثال اگر بگویید: "الان نه عزیزم..." ، با سوال "پس کی؟" روبرو می‌شوید و اگر بعدتر قادر نباشید به قولتان عمل کنید ممکن است کودکتان در اعتماد کردن دچار اختلال شود. بنابراین زمان دقیق برآورده شدن درخواستشان را مشخص و به آن عمل کنید.

به کودک اجازه انتخاب دهید تا احساس کند نظرش مهم است و نادیده گرفته نمی‌شود. به شکلات نه بگویید و از آنها بپرسید در مقابل دوست دارند چه میوه‌ای بخورند و دلیل فایده میوه‌ها برای سلامت را به آنها توضیح دهید.

شریک خود را نفی نکنید. اینکار باعث ایجاد تضاد بین والدین شده و درکودک عادت‌های بد ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توانید از همسرتان بپرسید آیا در مورد آن موضوع خاص قبلا تصمیم‌گیری شده است یا نه.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین