آیا به منیزیم بیشتری نیاز دارید؟


زمانیکه حرف از تغذیه به میان می‌آید، گاهی اوقات مصرف مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن در پایین‌ترین قسمت لیست اولویت‌ها قرار می‌گیرد. به هر حال منیزیم به عنوان ماده معدنی کلانی است که در سراسر بدن انسان یافت می‌شود و برای عملکردهای بسیاری از بدن حیاتی به حساب می‌آید. بنابراین مقدار مصرفی منیزیم مسئله ایست که باید به آن توجه کرد.

در حالی که ممکن است شما نگران مصرف روزانه منیزیم برای سلامتی بدن نیستید، بهتر است بدانید نقش اصلی آن تسهیل واکنش‌های بیوشیمیایی از جمله سلول سازی، تولید انرژی، تنظیم فشار خون و عضلات، و عملکرد عصب می‌باشد. با در نظر نگرفتن اصطلاح علمی آن، بدن شما به منیزیم برای استخوان، مغز، سلامتی سیستم ایمنی، و همچنین پایداری قند و فشار خون نیاز دارد.

با وجود ماده معدنی به صورت فراوان در بدن، منیزیم در بسیاری از غذاها نیز یافت می‌شود. سبزی‌های برگ‌دار، بادام، آووکادو، غلات سبوس‌دار، شیر، و گوشت بدون چربی در خود به مقدار کافی منیزیم دارند.  با علم بر اینکه پیروی کردن از یک رژیم غذایی متعادل سرشار از محصولات تازه، چربی‌های سالم، پروتئین بدون چربی می‌توان نیازهای روزانه بدن را به منیزیم برآورده کرد. در این صورت بعید است بخواهید برای تامین نیازهای بدن به این ماده معدنی به داروخانه بروید و قرص مکمل منیزیم را بخرید.

درک این مسئله که آیا نیاز بدن به سطح مناسبی از منیزیم برآورده شده است و اینکه آیا منیزیم به مقدار کافی در بدن شما وجود دارد یا نه کار دشواری است. بیشتر منیزیم بدن داخل استخوان‌ها و سلول‌های بدن است که شناسایی مقدار آن را سخت می‌کند. شما می‌توانید غلظت منیزیم را در ادرار، بزاق، وخون با انجام آزمایش‌های مربوط اندازه‌گیری کنید که بازهم در اینجا درصدی از خطا وجود دارد.

شاید عنوان این مسئله که منیزیم به طور مستقیم  در کاهش وزن موثر است کمی مبالغه آمیز به نظر برسد. اما مصرف مقدار کافی از منیزیم باعث پایداری سطح قند خون می‌شود، بنابراین احتمال کمی برای تجربه نوسانات انسولین و قند خون در بدن وجود دارد. و مسلماً در برخی از افراد درکاهش وزن موثر است.

به هر حال، مصرف روزانه مقادیر کافی از منیزیم نباید به یک دغدغه تبدیل شود. می‌توان آن را از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل بدست آورد. و شما لازم نیست مصرف بیش از حد از منیزیم را در برنامه روزانه خود قرار دهید. فقط کافی است رژیم غذایی خود را حول محور مصرف سرشار پروتئین بدون چربی، محصولات تازه، غلات کامل حفظ کنید و نگران میزان دقیق مصرفی و میزان دقیق منیزیم مورد نیاز بدنتان نباشید.

 

مترجم: حنانه قاسمی