تغذیه مناسب در دوران بارداری


تغذیه مناسب و کافی در دوران بارداری برای رشد بچه حیاتی است. با وجود حالت تهوع و استفراغ باید مطمئن شوید که از رژیم متعادلی برخوردارید. در این قسمت توصیه‌هایی برای سلامت خود و فرزندتان را خواهید خواند.

رژیم سالم در دوران بارداری

توصیه می‌شود روزانه شش تا یازده وعده نان و غلات، دو تا چهار وعده میوه، چهار وعده یا بیشتر سبزیجات، چهار وعده لبنیات و سه وعده پروتئین، و کم و بیش از چربی و قند هم استفاده کنید. مصرف فیبر را چه به صورت طبیعی و چه با مکمل افزایش دهید و در مورد مکمل ابتدا با پزشک مشورت کنید و سعی کنید همراه آن آب زیادی بنوشید. سعی کنید از مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. پزشکتان نیز ممکن است چنین مکمل‌هایی برایتان تجویز کنند. سعی کنید روزانه حداقل چهار وعده غذای حاوی کلسیم مانند شیر و سه وعده غذای حاوی آهن مانند گوشت یا اسفناج مصرف کنید. غذاهای دریایی و لبنیات دارای ید هستند که برای رشد سیستم عصبی بچه لازم است. هر روز از منابع ویتامین C مانند پرتقال، انگور، انواع کلم و گوجه‌فرنگی تغذیه کنید. سبزی‌های برگ‌دار و حبوبات سرشاز از فولیک اسید هستند که برای جلوگیری از اختلالات عصبی لازم است. همچنین هر روز مقداری ویتامین A (موجود درهویج، کدو تنبل و ...) به بدنتان برسانید.

غذاهایی که باید از آن‌ها پرهیز کرد

مصرف کافئین را به 300 میلی گرم در روز محدود کنید. چای، قهوه و شکلات تلخ همگی کافئین دارند. هرگز ساخارین (نوعی شیرین کننده) مصرف نکنید چون به بافت جنینی نفوذ کرده و اختلال ایجاد می‌کند. در مورد شیرین کننده‌های مصنوعی با یک کارشناس سلامتی مشورت کنید. میزان چربی مصرفی خود را به 30% کل کالری مصرفیتان در روز کاهش دهید. از مصرف کلسترول زیاد، پنیر فتا و پنیرهای غیرپاستوریزه پرهیز کنید اما مصرف پنیرهای پروسس و خامه‌ای و ماست پاستوریزه مانعی ندارد.

 

مترجم: سعید لطفی