اهمیت پروتئین در یک رژیم غذایی متعادل


پروتئین یکی از اجزای مهم رژیم غذایی است. در عین کمک به ساخت سلول‌های جدید، در ترمیم آنها نیز نقش دارد.

پروتئین، ماده‌ای بسیار حیاتی برای تمام بافت‌های بدن است و نقش مهمی در متابولیزم، سیستم ایمنی، تعادل روان و انرژی دارد. یک دیواره‌ی پروتئینی، آمینو اسید‌ها را تشکیل می‌دهد که به دو دسته تقسیم می‌شوند: ضروری و غیر ضروری. بدن نمی‌تواند آمینو اسیدهای ضروری را تولید کند. بنابراین بسیار ضروری است که آنها را از طریق غذا جذب کنیم. آمینواسیدهای غیر ضروری می‌توانند توسط بدن ترکیب و تولید شوند. بنابراین نیازی به مصرف آن‌ها از طریق غذا نداریم. میزان آمینواسید لازم در پروتئین تعیین می‌کند که این پروتئین غنی و یا غیر غنی است. منابع غنی پروتئین معمولا در محصولات حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت، ماهی و  لبنیات موجود است. دانه‌ی سویا نیز یک منبع گیاهی قوی است. دیگر منابع گیاهی مانند: کاهو ،انگورها ، آجیل و دانه‌ها، منابع غنی نشده‌ی پروتئین محسوب می‌شوند. یک رژيم غذایی متعادل (حتی برای گیاهخواران) این اطمینان را حاصل می‌کند که پروتئین و تمام آمینو اسیدهای لازم را به میزان کافی دریافت می‌کنید.

ورزشکاران به دلایل زیادی با مصرف پروتئین، مزایای بیشتری نسبت به یک فرد معمولی دارند. تمرینات معمول روزانه، هم می‌تواند رشد ماهیچه‌ها را بالا ببرد و هم به بافت آن‌ها آسیب بزند که این آسیب توسط پروتئین جبران می‌شود. همچنین ورزش کردن باعث افزایش انتقال اکسیژن به بافت‌ها می‌شود که توسط پروتئینی به اسم هموگلوبین انجام می‌شود. پروتئین ایجاد انرزی می‌کند و نیز می‌تواند به گلوکز، یعنی منبع انرژی که بدن ترجیح می‌دهد، تبدیل شود. بدن نمی‌تواند میزان بیش از حد پروتئین را ذخیره کند و در صورت اشباع، آن را یا به صورت انرژی مصرف می‌کند و یا به چربی تبدیل می‌کند. پس استفاده‌ی بیش از حد کالری در رژیم غذایی با میزان پروتئین بالا ممکن است منجر به اضافه وزن شود.

رژیم‌های غذایی با میزان پروتئین بالا برای افرادی با بیماری‌های مزمن کلیوی و یا نقص در عملکرد کلیه پیشنهاد نمی‌شود اما مصرف زیاد پروتئین برای افراد سالم مشکل کلیوی ایجاد نمی‌کند. در رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا نیز مصرف آب بیشتری لازم است تا عمل دفع از طریق ادرار به درستی انجام شود.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین