راهنمای آب‌رسانی به بدن


آب 85 درصد از خون، 80 درصد ماهیچه‌ها و 75 درصد مغز را در بر می‌گیرد. دمای بدن را تنظیم کرده، مواد مغذی را انتقال می‌دهد و ناخالصی‌ها را پاک می‌کند. حیات بدون آن ممکن نیست.

آب را روزانه به طرق و اشکال مختلفی مصرف می‌کنیم اما به واقع چه میزان از آن را نیاز داریم؟ نیاز ما بستگی به میزان فعالیت، سایز بدن، میزان عرق کردن و شرایط جوی دارد. بنابراین بهتر است بگوییم" به حد کافی و نیازتان" آب مصرف کنید.

نوشیدن آب تنها راه آب‌رسانی به بدن نیست. هرگونه نوشیدنی اعم از شیر، آبمیوه، سودا، قهوه و چایی یا حتی غذاهایی مانند سوپ، میوه و سبزیجات منابع خوبی هستند. مصرف ماء الشعیر به همراه غذا کمک می‌کند تا آب بدنتان برای مدت طولانی‌تری حفظ شود.

به طور کلی اگر هر زمان که تشنه هستید آب بنوشید میزان آب بدنتان کافی خواهد بود، البته نه در ورزشکاران.

افرادی که تمرینات ورزشی انجام می‌دهند، با توجه به مدت زمان ورزش کردن و میزان تعریق، نیازشان به آب متفاوت است.

شما می‌توانید قبل و بعد از ورزش خود را وزن کنید و بدانید که به ازای هر 0.45 کیلوگرم که از دست داده‌اید به 453 گرم آب نیاز دارید. اگر زیر یک ساعت ورزش می‌کنید، غذایی که بعد از آن می‌خورید آب مورد نیاز بدنتان را تامین می‌کند. اما اگر بیش از یک ساعت ورزش می‌کنید، می‌توانید از منابع دیگری مانند نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران استفاده کنید که طعم‌دار هم هستند و این طعم‌دار بودن باعث می‌شود بیشتر از آب معمولی آن را بنوشید.

شما تنها زمانی نیاز به نوشیدن مایعات به هنگام ورزش دارید که بدنتان مستعد از دست دادن آب باشد، یعنی زمانی که بدنتان بیش از 1.360 کیلوگرم وزن از دست دهد. اگر شما به طور معمول این میزان وزن را در ورزش‌های روزانه‌تان از دست می‌دهید پس باید حتما نوشیدن مایعات را جزئی از ورزش کردن بدانید.

آب‌های داخل بطری برای حمل کردن مناسب‌اند و اغلب افراد از آنها استفاده می‌کنند؛ آب‌های لوله کشی نیز در هر منطقه تفاوت هایی دارند و معمولا شامل درصدی فلوراید هستند که به سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کنند، همچنین آب‌های معدنی که دارای ویتامین، مواد مغذی و مواد معدنی هستند، می‌توانند برای جبران ذخیره‌ی آب بدن گزینه‌های مناسبی باشند.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین