وزن مناسب در دوران بارداری


داشتن رژیم مناسب و مصرف غذای سالم در تامین مواد مغذی مورد نیاز جنین در دوران بارداری دغدغه‌ای است که باید به آن توجه بسیار کرد. هر خانم بارداری باید به این نکته توجه کند که چه مقدار کالری برای این دوران برای او و جنین مورد نیاز است. متاسفانه خیلی از افراد بر این باورند که یک خانم باردار به اندازه دو نفر کالری نیاز دارد و در نهایت این باور منجر به ذخیره چربی و چاقی می‌شود. در واقع یک زن باردار به طور میانگین روزانه تنها نیاز به 300 کالری اضافه‌تر نسبت به زمانی که باردار نبود دارد.

بنابراین یک خانم باردار باید با یک کارشناس تغذیه درمورد مقدار اضافه وزنی که نیاز دارد مشورت کند. برای مثال خانمی با وزن متوسط باید تنها  11 الی 16 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، ولی خانمی با وزن کمتر از حد معمول باید 13 الی 18 کیلوگرم و  خانمی با اضافه وزن زیاد باید 7 الی 11 کیلوگرم وزن اضافه کنند. بطور کلی یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید 1 الی 2 کیلوگرم و در باقی دوران بارداری خود، 500 گرم در هفته وزن اضافه کند. چنانچه او صاحب دوقلو باشد باید 16 الی 20 کیلوگرم وزن اضافه کند؛ اضافه کردن وزن مناسب هنگام بارداری در مواقعی که دوقلو باشند برای تامین وزن مناسب و متعادل هر دو جنین حیاتی است.

ممکن است خیلی‌ها این سوال به ذهنشان برسد که چگونه وزن اضافه تقسیم می‌شود؛ جواب آن به این شکل است: از 15 کیلوگرم وزن اضافه به طور میانگین 3 کیلو و 500 گرم آن برای جنین، 1 کیلو و 500 گرم برای جفت، 1 کیلو و 500 گرم برای مایع آمینوتیک، 1 کیلوو 500 گرم برای بافت سینه برای شیر دهی، 2 کیلوگرم برای ذخیره خونی، چربی ذخیره شده برای زایمان، و شیردهی، و نهایتا 1 الی 2 کیلوگرم برای وسیع‌تر شدن رحم در نظر گرفته شده است.

شما می‌توانید با عمل کردن به نکات روبرو، به وزن مناسب در دوران باردی دست پیدا کنید: روزانه 6 وعده اصلی کوچک بخورید، همیشه میان وعده‌هایی مانند تنقلات، کره بادام زمینی، انگور، کراکر، میوه خشک، بستنی، و ماست در دسترس داشته باشید. می‌توانید مخلوطی از شیرخشک کم چرب و سیب زمینی، تخم مرغ، و یا حبوبات خرد شده مصرف کنید. موادی مثل کره، مارگارین، پنیر خامه‌ای، خامه ترش، آب گوشت را به غذای اصلی خود اضافه کنید.

 

مترجم: حنانه قاسمی