خواص نعنا فلفلی


نعنا فلفلی که در واقع نوعی پونه محسوب می‌شود، تنها برای طعم‌دار کردن شکلات‌ و خوشبو کردن تنفس و دهان استفاده نمی‌شود، بلکه خاصیت‌های زیادی برای سلامتی دارد. یک گیاه بسیار پرکاربرد است که برای مدت زیادی به عنوان طعم دهنده در شکلات‌ها، خمیر دندان و دهان شویه‌ها کاربرد داشته است.

این نوع نعنا مانند نعنا‌های دیگر دارای برگ‌های کشیده با لبه‌های دندانه‌دار است. در تابستان یک خوشه از گل‌های بنفش در بالای آن می‌روید.

نعنای فلفلی به دلیل مزیت‌هایی که برای سلامتی دارد از قدیم استفاده بسیار داشته است. اصولا از آن در درمان سنتی برای سوء هاضمه، تهوع، وبا، سرماخوردگی، گرفتگی عضله و تورم استفاده می‌کرده‌اند.

هضم بهتر:

می‌توانید نعنا فلفلی را در غذا و یا به صورت چای استفاده کنید. در چای نعنا فلفلی فعالیت‌های ضد باکتریایی و ضد ویروس مشاهده شده است.

سندروم روده تحریک‌پذیر:

نعنا فلفلی همچنین می‌تواند سندروم روده تحریک‌پذیر که مربوط به مشکل روده بزرگ می‌شود را التیام بخشد.

یک یا دو کپسول روغن نعنا فلفلی را 2 تا 3 مرتبه در روز مصرف کنید. می‌توانید از کپسول‌های روکش‌داری استفاده کنید که توسط سیستم گوارش هضم نشوند و در نتیجه روغن آن به روده برسد.

سردردهای عصبی:

چند قطره روغن نعنا فلفلی را روی پیشانیتان ریخته و ماساژ دهید. تجربه نشان داده است که سر درد‌های عصبی در اثر آن، طی 15 دقیقه بر طرف می شوند و تا 1 ساعت تاثیر آن باقی خواهد ماند.

سرماخوردگی و سرفه:

می‌توانید قفسه سینه‌تان را با روغن نعنا ماساژ دهید و خواهید دید که سرفه‌تان کمی التیام پیدا کرده و تنفستان راحت‌تر می‌شود. اما برای کودکان هرگز استفاده نکنید چرا که ممکن است در تنفس آنها اختلال ایجاد کند.

خس خس سینه و سرفه ملایم:

نعنا فلفلی همچنین برای روان سازی مزاج نیز مناسب است. روغن‌های اصلی موجود در آن، به خصوص منتول و منتون درمان خوبی برای دل درد است. روده و معده را نرم می‌سازد و در نتیجه گرفتگی عضله را از بین می‌برد چرا که جریان عملکرد کیسه صفرا را تشدید می‌کند؛ یعنی باعث تولید بیشتر مایع هضم کننده‌ای می‌شود که چربی‌ها را خرد می‌کند. علاوه براین اعصاب زنجیره ماهیچه‌ها را از بالای شکم آرام می‌کند که باعث دفع راحت‌تر باد معده می‌شود، گرچه اگر حجم زیادی از غذایی را مصرف کنید که دارای نعنا است و به سرعت بعد از آن دراز بکشید، ضربان قلبتان به صورت نامنظم بالا خواهد رفت.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین