تند یا آرام غذا خوردن؛ مسأله این است!


آیا تا به حال دقت کرده‌اید که غذا خوردن‌تان چقدر طول می‌کشد؟ سرعت خوردن می‌تواند در وزن و نحوه هضم غذا تغییراتی ایجاد کند. اگر خیلی سریع غذا بخورید کالری بیشتری دریافت می‌کنید و وزن‌تان بالا می‌رود. در عوض با آرام خوردن می‌توانید وزن خود را کنترل کنید و شاهد کاهش علائم سوء هاضمه نیز باشید.

حسِ سیری

وقتی سریع غذا می‌خورید از مرز سیر شدن فراتر می‌روید. با شروع غذا خوردن سیگنال‌های هورمونی، مغز را از ورود غذا به سیستم گوارش مطلع می‌کنند. این سیگنال‌ها حتی پس از توقف خوردن نیز ارسال می‌شوند و مغز حدوداً 20 دقیقه پس از دریافت آن‌ها متوجه سیری شما می‌شود. پس ممکن است در پایان فکر کنید هنوز سیر نشده‌اید، اما بعد از 10 تا 30 دقیقه کاملاً احساس سیری خواهید کرد. آرام غذا خوردن باعث می‌شود بدن سیگنال سیری را زودتر تشخیص دهد.

کالری مصرفی

با آرام خوردن زودتر سیر می‌شوید و در نتیجه کالری کمتری دریافت می‌کنید. در این خصوص روی 30 نفر از زنان تحقیق شد و طبق نتایج زنانی که آرام‌تر غذا می‌خوردند 10% کالری کمتر و مقدار آب بیشتری دریافت می‌کردند. در مقابل زنانی که سریع‌تر غذا می‌خوردند احساس سیری کمتری می‌کردند و با بیشتر خوردن و کالری بیشتری می‌گرفتند که منجر به افزایش وزن می‌شود.

هضم بهتر غذا

فرآیند هضم قبل از وارد شدن غذا به معده همراه با افزایش ترشح بزاق و تجزیه آن در دهان شروع می‌شود. با تند غذا خوردن این تجزیه به درستی صورت نمی‌گیرد و میزان جذب مواد مغذی مهم کم می‌شود. آرام خوردن باعث می‌شود مدت طولانی‌تری غذا را بجوید به طوری که تا زمان ورود آن به معده قسمتی از فرآیند هضم انجام می‌شود. اگر تند غذا بخورید مقدار زیادی غذا را در زمانی کوتاه وارد معده می‎‌کنید و ابن مسأله می‌تواند به سوء هاضمه منجر شود.

نکات مفید

از قدیم گفته‌اند غذا خوردن جزء عمر انسان محسوب نمی‌شود! پس عجله نکنید و آرام بخورید. پس از مدتی خواهید دید که نسبت به آنچه می‌خورید و مقدار آن آگاه‌تر شده‌اید و می‌توانید از طعم، بو، رنگ و بافت غذا را بیشتر لذت ببرید و این همان مفهوم آگاهانه غذا خوردن است. در غذا خوردن آگاهانه باید خود را از عوامل حواس‌پرتی دور کنید تا از مقدار غذایی که می‌خورید غافل نشوید.

 

مترجم: سعید لطفی