ویتامین‌های لازم برای خانم‌ها


شما می توانید با اطمینان حاصل کردن از مصرف این شش مورد ماده‌ی مغذی در رژیم غذاییتان، در سلامت‌ترین وضعیت خود به سر ببرید.

  1. فولیک اسید:

فولیک اسید شکل ترکیب شده‌ی ویتامین ب مصرف شده در مولتی ویتامین‌ها و غذاهای تقویتی می‌باشد. تمام خانم‌هایی که در دوره‌ی باروری هستند باید میزان فولیک اسید لازم را به بدنشان برسانند. پایین بودن سطح فولیک اسید در مادران باردار باعث ایجاد شک عصبی در نوزادشان می‌شود. قبل و بعد از یائسگی نیز می‌توان از فولیک اسید بهره برد چرا که برای تولید سلول‌های جدید ماده‌ای حیاتی می‌باشد و  عامل ضد سرطان محسوب شود.

فولیک‌اسید در موادی مانند پاستا، غلات، نان غنی شده و مولتی ویتامین‌ها یافت می‌شود. همینطور برگ‌های سبز که دارای ویتامین مشابه هستند.

  1. کلسیم

کلسیم، یکی از غنی‌ترین مواد معدنی در بدن است که ساختار اصلی استخوان‌ها و دندان‌ها را تشکیل می‌دهد، باعث رشد استخوان‌ها می‌شود و از پوکی اسخوان و سرطان سینه و سندروم پیش ماهانگی جلوگیری می‌کند. مصرف ویتامین دی جذب کلسیم را افزایش می‌دهد.

توجه داشته باشید که حتما بعد از مصرف آن باید تحرک داشته باشید.

بادام و برخی از سبزیجات سبز از منابع غنی کلسیم محسوب می‌شوند.

  1. ویتامین دی

ویتامین دی گرچه در رده‌ی ویتامین‌ها قرار گرفته است اما در بدن بیشتر مانند هورمون عمل می‌کند. حضور آن در بدن، بعد از آنکه توسط شش و کلیه پردازش شد، به جذب بیشتر کلسیم کمک می‌کند. بنابراین یکی از عوامل مهم جلوگیری از پوکی استخوان می‌باشد. پس علاوه بر مصرف آن، کافی بودن مقدار مصرفی نیز مهم است. ویتامین دی از بروز سرطان نیز جلوگیری می‌کند چرا که به رشد صحیح سلول‌ها کمک می‌کند. این ویتامین را نیز می‌توانید به صورت روزانه مصرف کنید.

شیر و ماهی‌های چرب و آفتاب گرفتن منابع غنی این ویتامین محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که حتما آن را با غذا مصرف کنید.

  1. آهن

ماده‌ی معدنی است که اکسیژن را به سلول‌ها می‌رساند. دو سوم ذخیره‌ی آهن بدن هموگلوبین، یعنی پروتئین موجود در سلول‌های قرمز که اکسیژن را به بافت‌ها می‌رساند، یافت می‌شود. بنابراین آهن کلید انرژی بدن می‌باشد. کمبود آن منجر به کم خونی می‌شود.

یک نوع آهن در غذاهای گوشتی و نوع دیگر در غذاهای گیاهی یافت می‌شود.

  1. اسید چرب امگا 3

شکلی از چربی اشباع نشده و مفید می‌باشد. یکی از اسیدهای چرب ضروری برای بدن است چرا که بدن خودش نمی‌تواند آن را تولید کند و تنها از طریق رژیم غذایی می‌تواند آن را جذب کند. ماهی‌ها غنی‌ترین منبع آن هستند.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین