تاثیر سیب‌زمینی بنفش در پیشگیری از سرطان


احتمالا بسیاری از شما پیش از این تا به حال اسم سیب‌زمینی بنفش را هم نشنیده‌اید. این نوع سیب‌زمینی در آفریقای جنوبی مصرف بالایی دارد. این سیب‌زمینی‌ها واقعا دارای یک رنگ بنفش شفاف و زیبا هستند و در عین حال به عنوان ماده‌ی غذایی قوی ضد سرطان‌هایی مانند سرطان روده شناخته شده‌اند. در مورد انواع دیگر سرطان‌ها هنوز به طور کامل اطمینان حاصل نشده است.

در جواب این سوال که چه ماده‌ای در سیب‌زمینی بنفش وجود دارد، می‌توان گفت که چند نوع ماده در ریشه‌ی این سبزی وجود دارد که باعث از بین رفتن سلول‌های بنیادی سرطان می‌شود. این امر مهمترین اتفاق در پیشگیری از بروز سرطان محسوب می‌شود. گیاه هرزی را تصور کنید که با قطع کردن ساقه آن سعی دارید آن را از بین ببرید اما تا زمانی که ریشه سالم باشد باز هم ساقه رشد خواهد کرد. سرطان نیز همین گونه است و تا زمانی که سلول‌های بنیادی آن از بین نروند احتمال فعال شدن و پیشروی آن در بدن وجود دارد.

گلرنگ‌های یافت شده در سیب‌زمینی بنفش متعلق به خانواده فلاون‌های گیاه‌های شیمیایی هستند که حلال رنگدانه‌ها در آب محسوب می‌شوند. این ماده در واقع دلیل اصلی رنگ بنفش این نوع سیب‌زمینی است. گلرنگ‌ها در گل‌ها، میوه‌ها، سبزیجات و غلات یافت می‌شوند و تنها باعث زیبایی نمی‌شوند بلکه ضد سلول‌های بنیادی سرطان عمل خواهند کرد.

ممکن است بپرسید که آیا به پوست شما رنگ می‌دهد؟ خیر، پوست شما بنفش نخواهد شد! اگر هم فکر می‌کنید که برای مقابله با سرطان و یا پیشگیری از آن، باید تنها این رژیم غذایی بنفش را رعایت کنید، در اشتباه هستید چرا که این سیب زمینی‌های بنفش تنها با یک نوع از سرطان مقابله می‌کنند. بنابراین بهتر است به جای مصرف یک رنگ، تمام رنگ‌ها را مصرف کنید و تمام میوه‌ها و سبزیجات رنگی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. پس فراموش نکنید که مصرف منابع گیاهی متنوع بسیار مهم است.

از آنجایی که سیب‌زمینی‌های بنفش از نظر بافت و ساختار، مشابه سیب‌زمینی‌های قهوه‌ای هستند، شما می‌توانید به راحتی از آنها به عنوان جایگزین در هر غذایی که با آن سیب‌زمینی‌ها درست می‌کردید، استفاده کنید. سعی کنید در غذاهایی از آنها استفاده کنید که از مواد غذایی رنگی کمتری استفاده شده است به خصوص اگر می‌خواهید از کسی پذیرایی کنید، چرا که ممکن است مهمان شما از دیدن آن همه رنگ شکه شود و نتواند غذای شما را بخورد.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین